Unijny Certyfikat Covid - co to takiego?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że mogliśmy wspomnieć o tym wcześniej, ale biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja pandemiczna nie ustaje, uznaliśmy, że temat nadal warty jest poruszenia. Domyślamy się, że znakomita większość z Was wie, czym jet Unijny Certyfikat Covid albo przynajmniej o nim słyszała, jednak mimo to, zdecydowaliśmy się nieco przybliżyć ten termin.
Pisząc najbardziej ogólnie: Unijny Certyfikat Covid ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ów certyfikat ma niwelować ograniczenia w przemieszczaniu się między państwami Unii Europejskiej dla osób zaszczepionych, ozdrowiałych czy takich, które z testu uzyskały wynik negatywny.
Wśród jego cech najważniejszych znajdują się:
• format cyfrowy lub papierowy
• kod QR
• nieodpłatne
• w języku narodowym i w języku angielskim
• bezpieczne i zabezpieczone
• ważne we wszystkich krajach UE
Certyfikat uzyskamy na wiele sposobów. Możemy wygenerować go na Internetowym Koncie
Pacjenta, w Aplikacji mojeIKP oraz aplikacji mObywatel, a ponadto w punktach szczepień i od
lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Warto też wspomnieć o tym, jak Certyfikat działa. Oczywiście szczegółowe informacje znajdziecie
na stronie Ministerstwa, my natomiast chcemy przybliżyć to, co na początek wydaje nam się
najbardziej istotne.
— Prezentacja certyfikatu jest możliwa w wersji papierowej i elektronicznej.
— Niezależnie od postaci, certyfikaty są równorzędne i zawierają ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.
— Wygenerowane certyfikaty są w Polsce weryfikowane za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji weryfikującej – Unijny Certyfikat Covid.
— Aplikacja jest dostępna na platformach iOS oraz Android, umożliwi odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie.
— Certyfikaty są również weryfikowane przez dedykowane rozwiązanie Straży Granicznej.
Na koniec, za Ministerstwem Zdrowia dodamy, że Polska jako jedno z pierwszych państw członkowskich wypracowała już krajowy certyfikat szczepienia oparty na kodzie QR służącym prezentacji i weryfikacji wąskiego zakresu zanonimizowanych danych. Dostęp do certyfikatu ma każda zaszczepiona w Polsce osoba w ramach Internetowego Konta Pacjenta.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam nieco specyfikę Unijnego Certyfikatu Covid albo chociaż odświeżyliśmy już posiadane przez Was informacje. Póki tkwimy w takiej rzeczywistości, w jakiej tkwimy, warto o takich rzeczach co jakiś czas sobie przypominać.